2447/​202

Peter Ølsted (f. København 1824, d. sst. 1887)

Parti fra Dyrehaven med folkeliv ved Kirsten Piils Kilde. Sign. P. J. Ølsted. 1883. Olie på lærred. 51×76.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 210, 1967 nr. 238.

Lærredet er dubleret. Flænge med afskalning i højre side ca. 4 cm. Retoucheringer samt enkelte krakeleringer og minimale afskalninger. Behov for rensning.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.800 DKK

17 bud

108385 (Autobud) 1.800 DKK
1107091 1.750 DKK
108385 (Autobud) 1.700 DKK
1107091 1.650 DKK
108385 (Autobud) 1.600 DKK
1107091 1.550 DKK
108385 (Autobud) 1.500 DKK
1107091 1.450 DKK
108385 (Autobud) 1.400 DKK
1107091 1.350 DKK
108385 (Autobud) 1.300 DKK
1107091 1.250 DKK
108385 (Autobud) 1.200 DKK
1107091 1.150 DKK
108385 1.100 DKK
1107091 1.050 DKK
108385 1.000 DKK