Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Stort vægrelief sammensat af lertøjfliser monteret i beton. Fliser dekoreret med polykromt, hornglaseret motiv af kvinde med fugle og blomster. Sign. Bjørn Wiinblad. Unik. H. 84,5. B. 65,5. D. 3.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers bedstefar direkte hos Bjørn Wiinblad.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nederste højre hjørne med et lille afslag på kant.
Moderne kunst og design, 6. juni 2023