2131/920
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Stor urtepotteskjuler af stentøj dekoreret med turkis glasur med sorte elementer. Sign. G. Nylund, 9556. Udført hos Nymølle. H. 30. Diam. 39.
Almindelig brugsslitage. Større hårrevne/brændingsrevne på ca. 15 cm. Afslag på fodrand.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud