1803/1696
Guanyin. Kinesisk figur af delvis forgyldt jern, siddende i mediterende stilling. Ming 1368–1644. H. 22.
Større revner og afslag på krone samt mindre huller forrest på klædedragt. Kraftig slitage på forgyldning.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag