862/​10

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

“Stue. En stor Empire-Sofa fylder hele den venstre Halvdel af Billedet. I Baggrunden læner en læsende Dame, halvt bortvendt, sig op til Sofaens bageste Skab. Foran og tilhøjre staar et af Rammekanten afskaaret - med et rødbrunt Tæppe tildækket - Bord, paa hvilket en krukke paa en bladformet Skaal”. Stue i Strandgade 30. 1904. Sign. V. H. Olie på lærred. 70×54.

Sophus Michaëlis' og Alfred Bramsens fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier nr. 266, afb. planche 30.

Udstillet: Ordrupgaard, “Vilhelm Hammershøi - en retrospektiv udstilling”, 1981 nr. 101, afb. i kataloget s. 126.

Ordrupgaard, “Vilhelm Hammershøi”, 1997 nr. 34, afb. i kataloget s. 113.

Musee d'Orsay Paris, “L'univers poétique de Vilhelm Hammershøi”, 1997–1998 nr. 34.

Solomon R. Guggenheim Museum New York, “Vilhelm Hammershøi”, 1998 nr. 34.

Afbildet: Smaa Kunstbøger nr. 13, “Vilh. Hammershøi”, 1916 s. 50. Kunst i Privat Eje, 1945, bd. II, s. 89, endvidere omtalt s. 89–90. Poul Vad, “Hammershøi - Værk og liv”, 1988 s. 202. Poul Vad, “Hammershøi - Værk og liv”, 2003 s. 235.

Proveniens: Grosserer Simmelhag (1918). Varemægler A. W. Simmelhag og hustrus malerisamling, ABR auktion 76, 1956 nr. 26, afb. s. 22 solgt for 3500 kr, her købt af nuværende ejers familie.

På ovennævnte sider i Kunst i Privat Eje om A. W. Simmelhags samling beskrives maleriet yderst rosende: “Hammershøi er repræsenteret med et Interiør med Figur, hvor en ung Kvinde læser i en Bog, idet hun læner sig op til en Mahognisofa. Det er et Billede, der med sine delikate, diskrete Farver hører til det fineste Tonemaleri i dansk Kunst. Det er en helt usandsynlig Stofvirkning, Hammershøi har opnaaet i de fine Reflekser i Sofaens Politur, og Kompositionen har ikke noget af den Tomhed, som ofte præger de Hammershøi'ske Stuer.”

Malerier, 1. marts 2016

Vur­dering

4.000.000–6.000.000 DKK

Hammerslag

3.700.000 DKK