2105/​964

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Superelipse”. Spisebord med plade af hvid laminat og kantliste af aluminium, klemben af forkromet stål. Designet 1968. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1975. H. 70,5. L. 240. B. 120.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Midterste klemben mangler.

Moderne kunst og design, 2. februar 2021

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

1.600 kr.

866482 1.600 kr.
970848 1.550 kr.
866482 1.500 kr.