2105/964
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Superelipse”. Spisebord med plade af hvid laminat og kantliste af aluminium, klemben af forkromet stål. Designet 1968. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1975. H. 70,5. L. 240. B. 120.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Midterste klemben mangler.
Moderne kunst og design, 2. februar 2021
Vurdering
Hammerslag