2034/​780

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Stemplet No. 01442. Udført hos Louis Poulsen i 2003. Diam. 60.

Kun produceret i tre måneder frem til 31. december 2003. Medfølgende nummerbevis 1442. Billedet af den ophængte lampe er et arkivfoto.

Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En overskærm med minimalt kanthak på topkant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

5.500 kr.

5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.