1434/​821

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“100 års jubilæumssæt”. Bestående af “Æggebord”, tre “Myren” stole samt “Stelling” pendel. Ægformet, trebenet bord, model 3603. Bordplade i 19 mm asketræsfinér med skråt affaset og afrundet kant i farve 195 sort, let skråtstillede bordben af forkromet 19 mm stålrør med diagonalstivere i 6 mm massivstål og bendupper i sortgråt kunststof. H. 70. L. 115. B. 85. Myren, model 3100. Stol i lamineret formpresset asketræsfinér med sortlaseret sæde/ryg, farve 195. Stel i 14 mm højglansforkromet stålrør med bendupper i sortgrå kunststof. Samt Stelling pendel. Mundblæst tre-lags opal glas. Topplade/ophæng i rustfri stål. Indgraveret signatur og nummer i skrue til ophæng af bundglas. Diam. 39. H. fra bundglas til ophæng 14. Ophæng i tre stålwirer á 3 m. Hvid tekstilledning på 3 m. Bestykkes med 3×40w GIS, E14. Udført hos Fritz Hansen og Louis Poulsen. (5)

På Arne Jacobsens 100 års fødselsdag, den 11. februar 2002, introducerede Fritz Hansen og Louis Poulsen en limiteret, nummereret fødselsdagspakke bestående af tre sorte Myre stole, et sort, ægformet bord og en Stelling glaspendel. Pakken kunne kun købes som et samlet sæt og kun i perioden fra den 11. februar 2002 og 100 dage frem.

Ridser og mærker på bord. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten på lampen.

Moderne kunst og design, 19. august 2014

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK