1840/9555
Fulvio Bianconi (f. Padua 1915, d. 1996)
“Fazzoletti”. Foldevase af klart glas. Indlagt med stribet mønster af rødt og blåt glas. Sign. utydeligt med tre-linje stempel Venini Murano Italy. Udført hos Venini, Italien, med utydelig etiket herfra. H. 22,2.
Dette auktionslot hidrører ikke fra Torben Sørensens samling
Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag