1840/​9555

Fulvio Bianconi (f. Padua 1915, d. 1996)

“Fazzoletti”. Foldevase af klart glas. Indlagt med stribet mønster af rødt og blåt glas. Sign. utydeligt med tre-linje stempel Venini Murano Italy. Udført hos Venini, Italien, med utydelig etiket herfra. H. 22,2.

Dette auktionslot hidrører ikke fra Torben Sørensens samling

Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker.

Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK