2022/​88

Ubekendt maler, 18.-19. årh.

Den Hellige Antonius omgivet af dæmoner og fabeldyr, fra hulen udsigt over landskab. Usigneret. Olie på lærred. 63,5×75.

Lærredet er dubleret. Restaureret. Talrige krakeleringer. Lap på bagsiden.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag