Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)
En samling af fire illustrationsforlæg. Tre sign. L. Fr., én sign. L Frölich. Pen på japanpapir. Lysmål fra 8×12 til 10×11. (4).
Proveniens: Billedkunstner Nils Erik Gjerdevik (1962–2016).
Enkelte små pletter og rifter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 18. september 2017