2439/​21

Stor skulptur af bronzeret zink, forestillende en matros fra Kongeskibet Dannebrog, stående og styrende med et skibsrat, monteret med barometer, nederst en plakette med tekst “Til Minde om Navigationsopholdet 1943–44”, stående på base af sortbroget marmor. Efter Nicolai Outzen Schmidt (1844–1910). Skulptur usigneret. Barometer mærket Cornelius Knudsen, København. Danmark, 20. årh.s første halvdel. H. 71 cm. B. 39 cm.

Identisk skulptur, dog af patineret og forgyldt bronze, står i salonen i Nationalmuseets Klunkehjem. Den er beskrevet som udført af den danske billedhugger Nicolai Schmidt (1844–1910) og udført hos bronzestøber Lauritz Rasmussen, København. Barometeret her er også fra Cornelius Knudsen. Skulpturen blev anskaffet til familiens hjem i 1893.

Mindre alders- og brugsslitage, inkl. enkelte ridser og mærker samt få, minimale afslag på base. Der er observeret slidt bronzering rund om barometeret. Vi garanterer ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?