2108/784
Erik Ole Jørgensen (f. Frederiksberg 1925, d. Vedbæk 2002, Møbeldesigner)
Fritstående tre-personers sofa med stel af bøg, sider, ryg samt dybthæftede hynder med turkis uld. Model 315/3. Udført og mærket hos Erik Jørgensen. L. 211.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud