2439/1745
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet lyst, farvet skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987 og 1985. (2)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Defekt skind.
Auktion
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
34 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||