2441/909
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Et par skalstole med stel af bøg, sæde og ryg af lamineret, formbøjet teak. Model FH 1936. Udført fra 1950 hos Fritz Hansen. (2)
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Finérskader.
Vurdering
1021546 (Autobud) | ||
865986 | ||
1021546 | ||
845460 | ||
804280 |