891/​192

Eardley Norton (f. Lincolnshire 1728, d. London 1792)

George III lygteur med klokkespil og kalender i kasse af palisander indlagt med lister ad messing og med beslag og greb af forgyldt bronze, graveret skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørneornamenter, bemalet månefase, forsølvet timekrans, værk med kalender, repetion, kvarterslag, ni klokker og en stor slagklokke, bagsiden rigt graveret med blomster og ornamentik. Skiven og bagsiden sign. Eardley Norton, London, værk nr. 1428. England, c. 1780. H. 58. B. 35. D. 24.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK