1738/1578
Syv illuminationslamper i farverne rød, blå, ravfarvet, grøn blå og klar - optisk drejet og ombøjet toprand. Antagelig Aalborg, Conradsminde og Mylenberg, 19. årh. H. 8–9 cm. (7)
Proveniens: Birgit og Bent Wolstrups samling.
det klare glas med større afslag på kant
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag
22 bud