2414/725
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Hvilestol med helstøbt, profileret stel af aluminium med drejefunktion. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 3320. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen. 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere brunmalet stel. Ompolstret. Stel med manglende split. Løst stel.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud