1921/706
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Century 2000”. Fritstående fire-pers. sofa med ben af forkromet stål. Betrukket med rødbrun Dunes Sørensen skind. Formgivet 2000. Udført og mærket hos Getama, 2018. H. 73. L. 285. D. 81.
Proveniens: Udstillingsmodel fra Getama salgsudstilling, København.
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimal brugsslitage.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
46 bud