Foto endnu ikke klar
880/​652

Erik Thommesen (f. København 1916, d. 2008)

“Kvinde”. Sign. Erik 1957. Moseeg. H. 42.

Litteratur: Poul Vad: “Erik Thommesen”, København, 1964, pl. 46. Litteratur: Henning Jørgensen: “Værkfortegnelse” i “Billedhuggeren Erik Thommesen”, Holstebro Kunstmuseum, Kunsthallen Brandts Klædefabrik & Bornholms Kunstmuseum, 2001, kat. 190 samt fig. 40, gengivet i farver s. 70. Proveniens: Købt direkte af Erik Thommesen i 1960 i hans hjem og atelier i Blistrup. Senere nedarvet gennem familien.

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK