1435/​765

Philip Arctander (f. København 1916, d. sst. 1994)

“Muslingestolen”. Lænestol med armlæn og ben af eg, sæde og ryg med dybthæftet sort møbelstof. Formgivet 1944. Udført i 1940erne hos Nordisk Staal & Møbel Central.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlinger. Betræk med huller og smuds. Ombetrækning anbefales. Manglende knapper.

Moderne kunst og design, 26. august 2014

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag