P. P. Rubens, efter, 17. årh.?
Livinus' Martyrium. Usign. Olie på lærred. 113×89.
Iflg. traditionen levede Livinus ca. 580–657 og var en skotsk/irsk helgen. Han led martyrdøden ved at få trukket sin tunge ud, og hovedet hugget af.
Det originale maleri af Peter Paul Rubens fra 1633 måler 455×347 cm og hænger på Musées Royaux des Beaux-Arts de Belgique i Bruxelles.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Malerier og tegninger, 16. september 2014