Dansk M/1751perkusioneret pistol med rester af afdelingsmærkning på aftrækkerbøjlens bageste del, lås mærket kronet F5 samt VI, ca. 27 cm. lang pibe i kaliber ca. 17 mm. mærket med resterne af et StH mærke på venstre side og perkussioneret med påloddet knast, ladestok i træ der holdes af enkelt rørken. Pistolen har været kortet af med fjernet ladestokrende i 1798 og på et senere tidspunkt er en ny ladestokrende skåret i det indlusede træ. Muligvis flådepistol? (1)
Flis mangler på kolbens venstre side, alt jern plettet.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. februar 2021
15 bud