Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
Kystparti fra Palermo med fiskerbåde i bugten. Sign. Rørby Palermo 1840. Bly på papir. Lysmål 22×36.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 813, 2008 nr. 616.
Fugtpletter. Papiret er gulnet. Papiret er en lille smule krøllet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020