2422/540
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Høj vase af chamottestentøj, modelleret med smal hals. På to sider dekoreret med indridsninger i relief. Dekoreret med mørkeblå glasur med enkelte grønne elementer. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 43.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024
Vurdering
Hammerslag