1908/894
Louis Poulsen
Overskærm til “Søndergaard park lygten”. Loftslampe af irret kobber. Indvendigt hvidlakeret. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 70.
Litteratur: LP katalog 1953.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og irring. Nyere ophæng, ledning, fatning, montering og møtrikker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag
14 bud