Bodil Kjær (f. Hatting 1932)
Fritstående skrivebord af riopalisander med stel af forkromet stål. Kassetteformet bordplade med uoriginal aftagelig midtersektion beklædt med sort skind, fire indfældede skuffer i sarg med håndtag af stål, central låseanordning. Formgivet 1959. Udført ca. 1970 hos E. Pedersen & Søn. H. 71. L. 183. B. 91.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Skindplade på top uoriginalt. Top udskåret til skindplade med underliggende spånplade. Nøgle mangler.
Moderne kunst og design, 5. november 2019
35 bud