2012/​9116

Johan Hugo Fürloh (f. Bremen , d. Stockholm 1745, mester i Stockholm 1724)

Svensk senbarok skrivekommode af nøddetræ med beslag og håndtag af forgyldt bronze. Sign. tre gang på bagsiden 'JHF', overdel med tre svungne ligeknækkede skuffer, svungen plade med parquetteri, underdel med udtræksplade og tre ligeknækkede svungne skuffer. Stockholm, 18. årh.s første halvdel. H. 100. W. 130. D. 67.

Litteratur: Torsten Sylvén, Mästarnas Möbler-Stockholmsarbeten 1700–1850, s. 143–146.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger.

Selected, 16. marts 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag