Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“Rasteplads”. Et sæt på seks S-formede havestole af jernbeton. Formgivet 1954. Udført hos Fritz Halvorsen Betonvarefabrik. (6)
Litteratur: Arkitektens Forlag, 1999. “Poul Kjærholm”, s. 34–35. Sheridan, Michael. 2006. “Poul Kjærholm. Furniture Architect”, s. 51–53.
Møblerne blev tegnet i 1954 til Hjørring Kommune.
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage. Flere afslag og afskalninger i beton. En stol knækket i ryggen. En stol knækket to steder ved sæde. Flere stole med krakeleringer i beton.
Moderne kunst og design, 29. juni 2021