2041/​15

Engelsk George II krus af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, svungen hank med akantusblad. Senere drevet og graveret med blomster, bladværk og kartouche. Under mestermærke indridset 1408. Mester Thomas Whipham, London 1754. Vægt 269 g. H. 10 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK