2041/15
Engelsk George II krus af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, svungen hank med akantusblad. Senere drevet og graveret med blomster, bladværk og kartouche. Under mestermærke indridset 1408. Mester Thomas Whipham, London 1754. Vægt 269 g. H. 10 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag