Albert Gottschalk (f. Stege 1866, d. Frederiksberg 1906)
“Fra Kohaveskoven ved Nykøbing Falster”. Sign. Albert Gottschalk. Med dedikation “Til min Ven Claussen”. Olie på lærred monteret på malepap. 24×31.
Proveniens: Gave fra Gottschalk til forfatteren og maleren, Sophus Claussen (1865–1931). alk.
Udstillet: Den Frie Udstilling, 1930 nr. 16
Krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger og sømhuller ved kant. Spor af forrensning i himmelen. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021