914/​8

Arje Griegst (f. København 1938, d. 2016)

Baruch Griegst (f. 1889, d. 1958)

Te- og kaffeservice af sølv med glat korpus. Bestående af tekande, kaffekande, flødekande og sukkerskål. Hanke og lågknop af udskåret ibenholt. Håndsigneret A. Griegst. Stemplet B. Griegst samt OJS, A56. Samlet vægt 1408 g. Unika. H. 3,7–28,3. (4)

Sølvservicet er et samarbejde mellem far og søn. Baruch Griegst gjorde sig gældende som guldsmed og ciselør hos Mogens Ballin. Han etablerede siden eget værksted i det centrale København, hvor sønnen Arje fra barnsben besøgte faren, og han blev ad den vej naturligt influeret af passion og virkelyst indenfor faget. Arje kom i guldsmedelære hos Just Andersen, og blev siden en højt estimeret guldsmed med eget værksted samt formgiver indenfor skulptur, porcelæn og glas med et solidt nationalt og internationalt fodfæste med særlig fokus på eksklusive håndlavede unikasmykker.

Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK