Foto endnu ikke klar
891/​1504

Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)

Uden titel, “134”, Paris 1951. Sign. RJ og stemplet 134. Sortmalet jern. H. 47. L. 34. D. 31.

Proveniens: P.T. Nielsen, København. Af denne erhvervet direkte hos kunstneren.

I Robert Jacobsens Parisertid i 1950'erne formår kunstneren endegyldigt at opløse skulpturens traditionstunge masse, hvormed værkerne får karakter af tredimensionelle tegninger i rummet. Med disse stramme, sortmalede figurer placerede Jacobsen sig centralt på den internationale kunstscene og blev en af de mest anerkendte og succesfulde kunstnere i miljøet for konkret kunst omkring Galerie Denise René.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag

330.000 DKK