2443/​2

Fransk Napoleon III kaminur af patineret og forgyldt bronze, urhus prydet med Apollo med lyre, base af alabast, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk mærket Ledieur. 19. årh. H. 58. W. 42 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Revner/afslag på base. Defekt på urværk.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?