899/​1006

Dmitri Dmitrievich Zhilinsky (f. Volkovka 1927, d. Moskva 2015)

“Liljer og en bog”. Opstilling med en høj paradisfugl og liljer i en vase ved siden af en bog om kunstneren. Sign. D. Zh. 91 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 73×54.

Proveniens: Hofmarskal Søren Haslund-Christensen og hustru, Marianne Haslund-Christensen.

I 1993–1995 opholdt Dmitri Zhilinsky sig i Danmark, hvor hans primære opgave var at male et portræt af H.M. Dronningen. I forbindelse med besøget blev kronprins Frederik og prins Joachim ligeledes portrætteret, ligesom hofmarskal, kammerherre og generalmajor Søren Haslund-Christensen med hustru Marianne Haslund-Christensen også blev malet. Ægteparret formidlede endvidere kontakt til flere danskere, der blev portrætteret af Dmitri Zhilinsky. Som tak for godt samarbejde skænkede kunstneren nærværende maleri til Søren og Marianne Haslund-Christensen, i hvis eje det har været indtil i dag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 7. december 2020

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK