2103/38
Empire lysekrone af forgyldt og patineret bronze, urneformet med tre lysarme, støbt med flammer. 19. årh.s begyndelse. H. 56. Diam. 25.
Senere monteret til el. Monteringshuller, men ledninger mangler. Ridser og mærker. Brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fatningsskjulere med afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag