2014/727
“Aeron”. Justérbar kontorstol af formstøbt kunststof og metal, armlæn betrukket med sort skind. Formgivet 1992. Udført og stemplet hos Herman Miller.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og smuds. Fod med overflade slitage.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud