2139/​179

B. B. Evans (efter Robert Dodd) (, 18.-19. årh., engelsk kobberstikker)

To krigsscener fra De Franske Revolutionskrige (1792–1802) med engelsk-franske søslag ud for Ushant. Begge tryksign. B. B. Evans London 1795. Begge akvatinter i farver. Hver 50 × 73. (2).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 817, 2008 nr. ​678.

Fugtskjolder samt pletter. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag