Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Portræt af grosserer Andreas Collstrop. Sign. Julius Paulsen 1922. Olie på lærred. 40×34.
Betegnet på rammen: “Skaaren efter (Svend) Hammershøi”.
Proveniens: Kunstneren Johan Rohde og dennes efterkommere.
Beskrivelse af den portrætterede er blevet rettet d. 16/2 2015.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 23. februar 2015
19 bud