2435/199
To spillemaskiner hhv. Symphonion og Polyphon i kasser af træ. Med tilhørende plader hhv. 11 og 24. Ca. 1900. H. 9 og 17,5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Symphonion borret hul i låget.
Vurdering