2004/​752

Holger Rasmussen (f. Danmark, sølvsmed)

Kande af sølv med hank af udskåret elfenben med profileret mønster i relief. Stemplet hos HR, 830S, Denmark. Vægt 352 g. H. 18,3.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre buler og ujævnheder. Underside med indgravering: “1953”.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

3.600 kr.

23 bud

3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
(Autobud) 2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
1.500 kr.