Holger Rasmussen (f. Danmark, sølvsmed)
Kande af sølv med hank af udskåret elfenben med profileret mønster i relief. Stemplet hos HR, 830S, Denmark. Vægt 352 g. H. 18,3.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre buler og ujævnheder. Underside med indgravering: “1953”.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
23 bud