Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase/bordlampe af lertøj. Dekoreret med hornglaseret dekor i brunt på lys base. Monteret med fatning af messing. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. inkl. fatning 35,5. H. inkl. skærmholder 61.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Mindre glasurafslag på fodrand. Glasur på side med brændingsdefekt, samt mindre brændingsrevne på side. Der garanteres ikke for skjulte fejl eller funktionaliteten. Fatning limet.