Knud Andersen (f. Nørresundby 1945)
Et par lågkrukker af porcelæn dekoreret med grønlig krakeléglasur og uens motiver i form af blomster i blåsort og gylden glasur. Nr. 5046/2901 og 5057/2901. Låg og stand af patineret bronze. Sign. monogram KA for Knud Andersen. Udført og stemplet hos Kgl. P. H. inkl. låg og stand 23. Lågets udvendige diameter ved inderrand hhv. 11,9 og 12. Standens indv. diam. ved inderrand 10. (2)
Almindelig patina. Et bronzelåg med indgravering på oversiden: “28. Januar 1944. Dansk Sojakagefabrik Aktieselskab København.”.
Moderne kunst og design, 12. januar 2021