2412/​207

Fransk Napoleon III forgyldt og patineret bronze opsats med røgelseskar prydet med dionysiske figurer og drueklaser, gennembrudt låg, stamme med løvemaskaroner. På firsidet sokkel med rokokoform base hævet på svungne fødder. 19. årh.s anden halvdel. H. 36 cm.

Karrets montering med nogen skævhed.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK