876/​2

Jens Juel og værksted (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Købt af det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i november 2017.

Portræt af kommandørkaptajn og fabrikmester Henrik Gerner (1741–1787). Usigneret. Olie på lærred. 73×57. Original samtidig ramme tegnet af Joseph Chr. Lillie.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nævner to malerier forestillende Gerner nr. 330, som ejes af Statens Museum for Kunst og 464, som ejes af Søofficersforeningen; samt en pastel også ejet af Statens Museum for Kunst.

Henrik Gerner havde en lang glorværdig karriere inden for søværnet. 1763 sekondløjtnant. 1770 kaptajnløjtnant. 1772 fabrikmester/øverste tekniske chef for flådens skibsbyggeri. Mellem 1772 og 1787 byggede han 14 linjeskibe og 10 fregatter foruden mange mindre fartøjer. Han oprettede “Søe-Lieutenant-Selskabet”, som fik stor indflydelse på de unge søofficerers uddannelse; og en konstruktionsskole, hvor Gerner holdt forelæsninger for søofficererne. I 1769 blev han medlem af det Kongelige danske Landhusholdningsselskab, 5 år senere valgtes han til præsident;. Han indførte lynafledere her i landet. Han er begravet i Holmens Kirke.

Proveniens: Portrættet er udført af Jens Juel og hans værksted på bestilling af supercargo Jens Wuldem (1749–1815). Efter hjemkomsten 1797 fra udlandet bestilte han en række billeder af “Talentfulde Mænd”, heriblandt nærværende maleri. Ved sin død testamenterede Wuldem portrættet til sin ven og kollega Jacob Brønnum Scavenius(1749 – 1820) på Gjorslev. Solgt fra Gjorslev på Winkel & Magnussen auktion 35, 1925 nr. 20. Her erhvervet af Overretssagfører Hendrik Stein (1874 – 1944).

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK