2436/29
“Zanzibar-kiste” af mørkpoleret træ med nitter af messing. Formentlig fra Shiraz, Persien, ca. 1900. H. 66. L. 127. D. 57.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Gennemgående revne i låget. Lås mangler. Senere ben.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag