2118/921
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Højrygget lænestol af patineret eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blå uld. Formgivet 1959. Udført og mærket hos Getama.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds og slitage.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud