899/​269

Kinesisk cloisonné låg, dekoreret i rødt, blåt og grønt med lotusblomster og ruyi bort, herover et indsat gennembrudt bånd af forgyldt bronze, støbt med drager jagende den flammende perle. Lågknop i form af en imposant løve. Indvendig Jingtai Nian Zhi mærke. Sen Ming, tidlig Qing 17. årh. Vægt 565 g. H. 11 cm Diam. 13,5 cm.

Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK